دوزینگ پمپ‌ها  باپمپ تزریق مواد شیمیایی نوعی از پمپ‌های جابجایی مثبت است.وظیفه دوزینگ پمپ ها جابجایی یا تزریق یک حجم یا دوز مشخصی از مایع در یک بازه زمانی مشخص و با یک دبی یا نرخ جریان دقیق است.دوزینگ پمپ ها  به طور معمول دارای سیستم‌های کنترل هوشمند هستند که قادرند به صورت خودکار مقادیر دقیق و تغییرات تزریق را تنظیم نمایند.

ایده‌آل این است که یک پمپ دوزینگ بتواند با مواد شیمیایی بسیار فرساینده، تقلبی یا سمی برخورد کند. با این حال، بسته به برنامه کاربرد، امکان صرفه‌جویی در مواد و طراحی پمپ برای به حداکثر رساندن کارایی وجود دارد.دوزینگ پمپ ها، برای مجموعه‌ی گسترده از کاربردها مناسب هستند، از جمله این کاربرد ها عبارتند از: تصفیه آب، فرآیندهای صنعتی، استخرها، زمین‌های گلف، پارک‌های ورزشی و کشاورزی.شستشوی وسایل نقلیه است.

مواد شیمیایی استفاده شده در دوزینگ پمپ های مواد شیمیایی که در صنایع داروسازی و درمانی استفاده می شود عبارتند از:

دوزینگ پمپ هیپوکلریت سدیم بسیار موثر در ضدعفونی کردن است. این دوزینگ پمپ دارای یک طیف گسترده از کاربردهاست. هیپوکلریت سدیم به عنوان یک ماده شیمیایی پرکاربرد است، و به خاطر خصوصیات اکسیدانی، ضدمیکروبی و توانایی سفیدکردن مواد مانند پارچه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 
 

فریک کلرید یک ماده شیمیایی است، که به طور گسترده در تصفیه آب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلرید فریک در قالب دانه‌های خشک یا محلول موجود است و یک اسید قوی است که قابل اشتعال نیست.

اسید استیک یک اسید کربوکسیلیک مصنوعی است که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی می‌باشد. این اسید اتانویک یکی از ساده‌ترین اسیدهای کربوکسیلیک و یک ماده معرف شیمیایی مهم در صنعت است. اسید استیک خورنده و غلیظ است.

 

اسید فسفریک (ارتوفسفریک) با فرمول شیمیایی H₃PO₄ در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از اسید سولفوریک، بیشترین تولید جهانی اسید را داراست. این اسید از اهمیت وسیعی در تولید داروها، کودهای شیمیایی، سموم، مواد پاک‌کننده برای محصولات غذایی، مکمل‌های تغذیه دام و طیور، و محصولات دیگر برخوردار است.

اسید نیتریک، که با نام‌های “جوهر شوره” یا “تیزآب” هم شناخته می‌شود، به گروه اسیدهای معدنی تعلق دارد. این نوع اسید دارای خاصیت خوردنگی بسیار زیادی دارد.این اسید به دلیل واکنش‌پذیری بسیار بالا در صنایع متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از دلایل دیگری که اسید نیتریک کاربرد بالایی دارد، کمک به اکسیده شدن مواد است.

دوزینگ پمپ شیمیایی می‌تواند از یک روش کنترل دستی ساده یا از طریق یک پنل کنترل دوزینگ با استفاده از ورودی‌های پالس، میلی‌آمپر (mA)، زمان‌بندی متنوع داشته باشد. پمپ‌های تزریق عموماً اندازه کوچکی دارند و توسط یک موتور الکتریکی کوچک یا یک محرک هوا تغذیه می شوند. این پمپ‌ها معمولاً توسط یک سیستم کنترل خارجی یا به طور معمول یک کنترلر داخلی کنترل می‌شوند. وظیفه این کنترلر، کنترل دبی جریان عبوری، عملکرد روشن/خاموش دستگاه و همچنین مواردی مانند آلارم و هشدار برای خشک‌شدن و گاز زدایی است.

مجموعه دوزینگ پمپ های اتاترون

 

دوزینگ پمپ موتوری | Motor Driven

همانطور که از نام این دوزینگ پمپ ها مشخص است مولد قدرت در آن ها یک موتور الکتریکی است.

در پمپ‌های دوزینگ موتوری از گیربکس برای کاهش سرعت و افزایش گشتاور استفاده می‌شود.

 

دوزینگ پمپ پرستالتیک | Peristaltics

این نوع پمپ‌ها در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قادرند مقدار مشخصی از مواد شیمیایی و سیالات را به محل مورد نیاز پمپاژ کنند. با تعویض تیوب، می‌توان یک پمپ جدید با ویژگی‌های جدید ایجاد نمود.

 
 
 

دوزینگ پمپ سلونوئیدی | Solenoids

به دلیل دقت بالا، قابلیت تزریق حجم کم و حساسیت فوق‌العاده در فرآیند تزریق، پمپ‌های دوزینگ سلونوئیدی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.